Pilgrimsvandring Tjörn
Foto: Maria Eliasson

Följ med oss på pilgrimsvandring!

10 juli i Kållekärr, 29 juli i Klövedal och 14 augusti i Valla

Lördag 10 juli
Kållekärr kl. 17-19
Start vid Kyrkans Hus i Kållekärr kl. 17. Parkering finns vid banken och skolan.
Vi vandrar ca 5 km på mestadels väg men även på stig och äng, lätt till medelsvår vandring. Tänk på skor och kläder efter väder. Tag med fika för vi gör några stopp på vägen och prästen Jaana Pollari Lindström leder oss i några tankar under vandringen. 

Torsdag 29 juli
Till Björshuvudet via Halsbäck (i Klövedal) kl. 18-21
Markerad parkering en bit innan du kommer ner till bryggan i Halsbäck.
Vi finns på plats i god tid och vandrar iväg kl. 18, åter ca kl. 20.30. Vi går på väg men även i berg och på stenar längs stranden. Medelsvår vandring. Tag med fika för vi gör ett stopp när vi kommer fram till Björshuvudet men också några stopp under vägen. Prästen Andreas Pervik delar några tankar med oss.

Lördag 14 augusti
I Höviksnäs i Valla kl. 17-19

Start och parkering vid reningsverket i Höviksnäs kl.17 och åter ca kl.19. Vi vandrar på väg och lite över berg, lätt till medelsvår vandring. Tag med fika för vi gör några stopp under vandringen och prästen Jaana Pollari Lindström delar några tankar med oss.

Vid frågor om pilgrimsvandringarna kontakta ansvarig Anne-Marie Axelsson
tel. 0733-230534.