Skriv en bön till vår bönekorg.
Foto: Magnus Aronson /Ikon

Saknar du kyrkorummet och bönen? Skicka in ditt böneämne så ber vi för det i kyrkan.

Bär du på ett ämne i ditt hjärta som du vill att vi ber för i vår kyrka? Det kan handla om oro, sorg, tacksamhet, glädje eller hopp. Här kan du skicka in det. Då bär vi fram det i vår bönekorg på söndagarna 11:00 i Sundsvalls GA-kyrka.

Efter de senaste restriktionerna och rekommendationerna från vår folkhälsomyndighet och stadsminister så har vi valt att vara extra rädda om er. 

Våra ordinarie gudstjänster med besökare utgår. Istället håller vår personal en gudstjänst klockan 11 varje söndag i Sundsvalls Gustav Adolfs kyrka. Där fokuserar vi på bönen och hoppet för alla er Sundsvallsbor.

Sänd gärna in ditt personiga böneämne i formuläret nedan. Så kommer det till prästen som tar med det till gudstjänsten i bönekorgen. Och vi ber för ditt ämne. 

Du är anonym om du väljer det och prästen har tystnadsplikt.

Skriv enkelt ditt böneämne, det du vill att vi ber för, i rutan nedan.

Läs mer om hur vi ställer om och om bön