Sommarkampanj vill lyfta fram människorna bakom siffrorna

Nyhet Publicerad Ändrad

Den första juni startar Act Svenska kyrkans sommarkampanj med fokus på det humanitära arbetet. Under rubriken ”Bakom varje siffra finns en människa” vill vi lyfta fram människorna bakom statistiken. Kampanjen pågår till sista augusti.

”Över 100 miljoner människor är på flykt och 300 miljoner människor är i behov av humanitärt bistånd. Bakom varje siffra finns en människa. En människa som har rätt till trygghet och ett värdigt liv. Genom lokala partner finns Act Svenska kyrkan på plats före, under och efter en katastrof. Tillsammans kan vi rädda liv och ge människor kraft att resa sig starkare.”

Så lyder huvudbudskapet i Act Svenska kyrkans sommarkampanj, som vill lyfta fram människorna bakom siffrorna och berätta om de människor som ges stöd genom Act Svenska kyrkans katastrofinsatser. ​​​​​​​

Insamlingsmålet för sommarkampanjen är 37 miljoner.

Läs mer om sommarkampanjen på  Act Svenska kyrkans hemsida.