Foto: Magnus Aronson/Ikon

Seminarium om läget i Myanmar – två år efter militärkuppen

Nyhet Publicerad Ändrad

Den 1 februari 2021 tog militären makten över Burma/Myanmar, ett land på väg mot demokrati och minskad fattigdom. Trots militärens brutala våld fortsätter folket att göra motstånd och protestera.

Stockholms stift och Act Svenska kyrkan bjuder in till ett seminarium om läget i Myanmar den 1 februari på stiftskansliet. Medverkar gör Jesper Bengtsson, författare och ordförande i Svenska PEN, Kristina Jelmin från Svenska Burmakommittén, Jennie Nordin, Act Svenska kyrkan, samt representanter från civilsamhället i Myanmar, som nu är bosatta i Sverige. Moderator är Eva-Maria Munck. Kvällen avslutas med bön och ljuständning för situationen i Myanmar.

Programmet är på engelska, med möjlighet till simultantolkning till svenska.

När? Onsdag 1 februari Klockan 18–20, mingel och mat från 17:30.

Var? Stockholms stiftskansli, Västra Trädgårdsgatan 2A, T-bana Kungsträdgården

Anmälan: Senast måndag 30 januari

Inbjudan och program för nedladdning.