Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Stockholms domkyrkoförsamling Besöksadress: Stortorget 1, 11129 Stockholm Postadress: BOX 2122, 10313 STOCKHOLM Telefon:+46(8)7233000 E-post till Stockholms domkyrkoförsamling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

En av de viktigaste frågorna

Katedralakademin vill vara ett forum där frågor ställs utan rädsla, där vi vågar neka tro på alltför enkla svar och vågar verkligen lyssna till kunskap och erfarenhet. Vårterminens övergripande tema i Katedralakademin är begriplighet.

Någon har sagt: ”Hjärtat må vara hur naivt som helst, bara förståndet inte är det”.

Vårterminens övergripande tema i Katedralakademin är begriplighet.

En av de viktigaste frågorna vi nu bör arbeta med i kyrkan är hur vi med bibehållen intellektuell heder kan uttrycka vår tro i en värld där det finns så mycket kunskap av de mest skiftande slag och på så många olika områden i vår verklighet.

Katedralakademin vill vara ett forum där frågor ställs utan rädsla, där vi vågar neka tro på alltför enkla svar och vågar verkligen lyssna till kunskap och erfarenhet. Ur ett lyssnande kan sådant som varit främmande tydliggöras och begriplighet steg för steg växa fram.

En präst och poet, vars dikter berört mig, är R. S. Thomas. I sin diktsamling Minnen av eld skriver han:
”Jag tror att jag kanske kommer vara litet säkrare på att vara
lite närmare. Det är allt. Evigheten finns i insikten
att detta lilla är mer än nog.”


Hans Ulfvebrand, domprost