Foto: Hannele Bång

Musik i sommarkväll

Nyhet Publicerad Ändrad

Söndag 26 Juni kl. 19.00 Storumans församlingsgård

Joel Karlsson - gitarrist från Vilhelmina men numera bosatt i Vasa, Finland. 

Eftertanke, avslappning och naturromantik avspeglas ofta i Joels musik som bärs fram av den klassiska gitarren. Joel är utbildad vid Framnäs Folkhögskola och Musikhögskolan i Piteå. Han har skrivit musik för teater, samarbetat med kända instrumentalister, sjungit visor på turné i Nordamerika och släppt tre album med egen musik. Joels gitarrmusik spelas regelbundet i radio och hans konserter uppskattas av nöjda besökare var helst han spelar. Under 2022 släpper Joel Karlsson ny musik varje månad. 

Foto: Hannele Bång

För mer info besök: www.joelkarlsson.com

”Joel Karlsson är en virtuos på gitarr. Han är dessutom fantastisk på att bygga stämningar och miljöer genom att bara spela på sitt instrument.” 

- Västerviksposten