Allhelgona 2020 - Stensele församling

Nyhet Publicerad

Stensele kyrka

Lördag 31 oktober kl. 15.00-18.00 Öppen kyrka

Stensele kyrka är öppen för individuell ljuständning. Stilla musik varvas med bön och tröstande ord. Namnen på de kyrkotillhöriga i Stensele församling som lämnat oss under det gångna året kommer inte att läsas upp vid någon speciell tidpunkt i kyrkan. Namnen kommer att finnas med i ett häfte som du får ta med dig hem från kyrkan. Du väljer själv tid när du kan komma.
Under lördagseftermiddagen kommer marschaller att brinna på Stensele kyrkogård till minne av var och en av de församlingsbor som avlidit sedan förra minnesgudstjänsten.

Marschallerna är tända från kl 14.00. Brasskvintetten spelar kl.14.00 några välkända psalmer på kyrkogården.

Välkommen!

Foto: ClementMcKay/Malin Lingnert