Spånga-Kista församling

Prata med oss

Kontakt

Spånga-Kista församling Besöksadress: Värsta allé 1, 16351 Spånga Postadress: Box 8096, 16308 SPÅNGA Telefon: +46(8)50599000 E-post till Spånga-Kista församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Till innehållet

En stämningsfull alla helgons dag

vid Spånga kyrka, kyrkogård och prästgård


Bild: Lena Mårtenson Tingstam

Under lördagen den 4 november gick vi omkring runt Spånga kyrka, kyrkogård och prästgård och filmade. Intervjuade kyrkofullmäktigeordföranden Jimmy Dahllöf, kanslichefen Stefan Lindblom, arbetsledare Hedvig Freerks samt diakonen Éva Szabó Westerlund om hur det kändes att vara delaktig den här dagen. Resultatet blev en liten film som du kan se här nedan.

Lena Mårtenson Tingstam
kommunikatör, Spånga-Kista församling