Meny

Om du känner oro

Vi påverkas alla olika av oron för coronaviruset och dess spridning. Livet med alla sina utmaningar fortsätter också parallellt med detta. Om du känner att du behöver prata med en diakon eller präst eller att vi ber för dig är du välkommen att ringa oss. Klicka och läs mer här.

Vi har tagit paus med många verksamheter för att vi tillsammans ska vara med och bidra till att minska smittspridningen av coronaviruset. Från och med Palmsöndagen den 5 april firar vi inte ens längre gudstjänster på helgdagarna, men vi finns fortfarande tillhands för samtal och bön. Varmt välkommen att kontakta någon av våra diakoner eller präster om du behöver någon att prata med eller någon som ber för dig.

Diakoni

Marie Corbell

Diakoni

Lena Ekesryd Sjödin

Diakoni

Andreas Högenå

Diakoni

Åsa Johansson Stridh

Diakoni

Heléne Liljegren

Diakoni

Präst

Christoph Annehed

Präst

Jenny Bergman

Präst

Örjan Bildt

Präst

Hanna Holmlund

Präst

Anders Isacsson

Präst

Anders Mattson

Präst

Sara Sundlo

Präst

Gunnel Wigg Bergquist

Präst

Jourhavande präst

Under kvällar och nätter är du välkommen att höra av dig till jourhavande präst för samtal och funderingar. Du kontaktar jourhavande präst via telefon, digitalt brev eller chatt, se mer information nedan. 

Vill du samtala på finska?

Välkommen att kontakta församlingsmusiker Helena Eliasson på 08-54664656.

Du är även välkommen att kontakta den sverigefinska telefonjouren Palveleva puhelin, se mer information nedan.