Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan Solna Besöksadress: Kyrkans hus, Skytteholmsvägen 14, 17144 SOLNA Postadress: Box 1006, 17121 SOLNA Telefon:+46(8)54664600 E-post till Svenska kyrkan Solna

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Jubileumsskriften är här!

Ann-Katrin Hatje föreläser om 50 år med Råsunda kyrka.

I april förra året firade Råsunda kyrka sitt 50-årsjubileum. Nu har det kommit en jubileumsskrift, 50 år med Råsunda kyrka –ett tabernakel i tiden. Förutom invigningen 1968 ger den en historik över kyrkans tillkomst och glimtar från församlingslivet fram till våra dagar. Särskilt två personer som betydde mycket för kyrkans tillkomst lyfts fram, dels kyrkans första ”herde” Henrik Ivarsson, dels arkitekt Georg Scherman. Skriften är rikligt illustrerad.  För texten svarar Ann-Katrin Hatje och för layouten och redigeringen Stefan Jämtbäck. 

Efter söndagsmässan den 5 maj berättar Ann-Katrin Hatje om skriften vid kyrkkaffet. Varmt välkommen!