Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan Sollentuna Besöksadress: Sköldvägen 10, 19147 SOLLENTUNA Postadress: BOX 13, 19121 SOLLENTUNA Telefon: +46(8)50551300 E-post till Svenska kyrkan Sollentuna

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Sollentuna församling skickar 100 000 kronor till Idlib i Syrien

FN varnar för att ytterligare en humanitär katastrof kan vänta i Syrien.

Konfliken i Syrien fortgår. De olika rebellgrupperna har tryckts tillbaka, och är nu i stor utsträckning samlade i Idlib-regionen i norra Syrien. Den syriska armén väntas inleda en offensiv under de närmaste dagarna och människor flyr Idlib.  FN varnar för att ytterligare en humanitär katastrof kan vänta i Syrien.

– Behoven är enorma och omvärlden måste komma till de drabbades undsättning. Sollentuna församling går in med 100000 kr i akut stöd, säger kyrkoherde Lasse Svensson. Vi blir berörda och vill använda de vägar vi har för att hjälpa till,

Konflikten i Syrien som bröt ut i början av 2011 har inneburit år av lidanden och ofattbara förluster. Över sex miljoner människor är på flykt inom Syriens gränser. Sju miljoner har flytt landet varav 5 miljoner befinner sig i omkringliggande länder. Uppskattningsvis har närmare 500 000 civila fått sätta livet till. Svenska kyrkan finns på plats i Syrien genom lokala partners inom ACT-alliansen.

Svenska kyrkan stöder insatser både inne i Syrien och i omkringliggande länder.

https://www.svenskakyrkan.se/internationelltarbete/syrien