Södra Kållands pastorat

Prata med oss

Kontakt

Södra Kållands pastorat Besöks- och postadress: Råda församlingshem 1, 53196 Lidköping Telefon: +46(510)485200 E-post till Södra Kållands pastorat

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Pastoratskväll om kyrkohandboken

Tisdag 20 februari kl. 18.30


Svenska kyrkan har genom Kyrkomötet antagit en ny kyrkohandbok som skall tas i bruk vid Pingst 2018. Hur mässan och gudstjänsten skall gestaltas blir i första hand en fråga för församlingen. Vad innebär detta för oss i Södra Kållands pastorat? Denna och många andra frågor tas upp vid en pastoratskväll i Råda församlingshem tisdagen den 20 februari kl. 18.30.

Domprost Carl Sjögren från Skara inleder och berättar om den nya kyrkohandboken.

Fika serveras under kvällen.

Välkomna till en viktig kväll!