Foto: Magnus Aronsson IKON

Fira gudstjänst hemma

Utifrån nu gällande Corona-restriktioner kan vi inte fira gudstjänst som vanligt. Inför varje söndag från Första söndagen i advent till Trettondag jul, kommer därför Södra Kållands pastorat att lägga ut förinspelade digitala andakter. Dessa når du via denna länk; digitala gudsjänster och andakter

I övrigt hänvisar vi till SVT 2:s TV-sända gudstjänster på söndagar kl. 10. På Lidköpings närradio, 93,8 MHz, sänds andakter regelbundet; kl. 06.15, 06.45, 07.15, 07.45, 08.15 och 22.45. På Sveriges Radio P1 sänds gudstjänst på söndagar kl. 11. På Youtube sänds gudstjänster från olika församlingar och enskilda präster lägger ut sina predikningar. Ett exempel är Skara domkyrka, som sänder på: https://www.youtube.com/channel/UC6lSTyWIInPDRGv4xqcbeiQ Om länken inte fungerar, sök på Skara Domkyrka på Youtube.