Världens Barn
Foto: Tobias Wallentinsson

Världens Barn: Söderhamn klättrar i kommunkampen

Nyhet Publicerad

Resultatet efter den första sammanräkningen av den riksomfattande insamlingen Världens Barn gav ett mycket fint resultat i Söderhamn. Och Söderhamn-Sandarne församling var en av de lokala aktörerna som bidrog.

Årets insamling gav ett resultat i Söderhamn som var 66% högre än förra året och det ger en fin placering som nummer 55 av samtliga kommuner i Sverige. Preliminärt den kommun som ligger högst i hela Hälsningland.

153.921 kr har samlats in i Söderhamn och det kan bli mer före den slutliga sammanräkningen. 

- Så roligt och tack till alla som engagerat sig och som bidragit med sin gåva, säger Therese Onleius som samordnat Söderhamn-Sandarne församlings del i Världens Barn.

Act Svenska kyrkan som är Svenska kyrkans internationella arbete är en av insamlingsorganisationerna bakom Världens Barn.

Läs mer om Världens Barn

Gå vidare till webbplatsen för Världens Barn Och se hela listan över kommunerna