Labyrint och kristusikon
Foto: Magnus Natander

Vägledd vandring i labyrinten

Nyhet Publicerad

Torsdag 14 november kl. 18.30 i Mariagården. En labyrintvandring är en vägledd vandring i Mariagårdens stora labyrint. Kvällen börjar med lite labyrintkunskap. Själva vandringen görs i tystnad till stilla musik och kvällen avslutas med aftonbön.

En labyrintvandring är en vägledd vandring i Mariagårdens stora labyrint. Kvällen börjar med lite labyrintkunskap. Själva vandringen görs i tystnad till stilla musik och kvällen avslutas med aftonbön.

I flera av de stora katedralerna som byggdes i Europa för runt 1000 år sedan finns det stora labyrinter. Labyrinten var en bild för pilgrimsvandringen, den egna livsvägen eller en karta till det himmelska Jerusalem.

Kom och delta utan anmälan.

För mer info: Kontakta församlingspedagog Christina Hedin 0270-42 65 22 christina.hedin@svenskakyrkan.se