Ett stearinljus brinner i en kyrka.
Foto: Gustaf Hellsing /Ikon

POSOM-grupp i Ulrika Eleonora kyrka

Nyhet Publicerad

Onsdag 18 oktober och torsdag 19 oktober 16:00-21:00.

POSOM står för Psykiskt och socialt omhändertagande i kris- och katastrofsituationer. Den lokala POSOM-gruppen aktiverades med anledning av att ett barn från Söderhamn avlidit på Hudiksvalls sjukhus föregående helg. Under måndagen och tisdagen fanns POSOM-gruppen i Norrtullkyrkan och under onsdag och torsdag finns POSOM-gruppen i Ulrika Eleonora kyrka.

Syftet är att erbjuda stöd och hjälp, inte att informera om själva händelsen. Den som har behov av att dela sin sorg eller känner behov av att prata med en medmänniska eller bara finnas i ett tryggt sammanhang kan komma till

Ulrika Eleonora kyrka i Söderhamn onsdag och torsdag mellan 16.00-21.00.