Orgeln i Ulrika Eleonora kyrka
Foto: Oskar Karlsson

Musiklunch 12.10

Nyhet Publicerad

24 mars Pianomusik med Eva Björk vid flygeln

Ett nytt musikprogram varannan tisdag hela våren 2020 med korta konserter med enklare lunch serverad i kyrkan.

För att begränsa smittspridning görs en del anpassningar av Musiklunch 12.10. Håll på tvåmetersregeln. Max tre personer i varannan bänk. Håll också avstånd i matkön, serveringen och under måltiden. Delta bara om du är helt fri från förkylningssymtom.

Musiklunch 12.10 inleds varje gång med att orgelns klockspel spelar en psalm. Högtalare i klocktornet låter melodin ljuda över staden. Konsertprogrammet tar 20 minuter och sedan serveras en enklare lunch i kyrkan. Frivillig och valfri betalning till församlingens swish 123 165 66 77 eller kontant. 

ULRIKA ELEONORA KYRKA TISDAG 24 Mars KL. 12.10