En bäddad säng i ett litet rum med två fåtöljer vid fönstret.
Foto: Kristin Lidell /Ikon

Kyrkornas Härbärge: Öppet hus

Nyhet Publicerad

Kom in och se hur det nya härbärget för hemlösa ser ut. Härbärgets medarbetare visar runt och berättar hur verksamheten fungerar. Söndag 4 december 18-20.

- Vi vill erbjuda alla människor som hamnat i en utsatt situation en trygg sovplatsen med en egen säng över natten, en stund med gemenskap, mat i magen och rena kläder. En plats för lugn och ro där vi respekterar och tar hand om varandra, berättar föreståndaren Stina Wallberg.

Och på söndag blir det ett öppet hus för allmänheten. Det bjuds på glögg och pepparkakor.

Det är den ekumeniska föreningen Kyrkorna i Söderhamn som driver Kyrkornas Härbärge.

Kyrkornas Härbärge söndag 4 december 18-20

Mariagården, Prästgårdsgatan 5 i Söderhamn

En bäddad säng i ett litet rum med två fåtöljer vid fönstret.

Kyrkornas Härbärge

Härbärget för hemlösa i Söderhamn håller öppet 6 nätter: söndag till fredag. Det drivs av den ekumeniska föreningen Kyrkorna i Söderhamn och lokalerna finns i Mariagården, Prästgårdsgatan 5. Nu söks fler ideella medarbetare till verksamheten.

Sveriges radio berättar om härbärget

Andreas Onelius svarar på frågor om Kyrkorna i Söderhamns planer som nu tar form.