En julgransdekoration som föreställer en ängel som håller i en bebis.
Foto: Dan Kosmayer /Shutterstock

Ansök om församlingens julgåva

Nyhet Ändrad

Svenska kyrkan i Söderhamn och Sandarne har med julgåvan möjlighet att ge ett särskilt stöd främst till barnfamiljer som har behov av hjälp med matpengar inför julen 2023.

Svenska kyrkan i Söderhamn och Sandarne har möjlighet att ge ett särskilt stöd främst till barnfamiljer som har behov av hjälp med matpengar till jul. Nu är tid att ansöka om bidrag från församlingen. Sista dag för ansökan är fredag 1 december 2023.

Har du frågor om Julgåvan så svarar diakoniassistent Helene Burvall mer än gärna på dem. Hennes kontaktuppgifter finns längre ner på den här sidan.

Fyll i ansökningsformulären direkt på hemsidan eller ladda hem i blankettform för att skriva ut själv och fylla i för hand, lämna/posta sedan till församlingsexpeditionen (all info finns på blanketten).

Formulär

Församlingens julgåva kan sökas av dig som bor i Söderhamn-Sandarne församling. Skicka eller lämna in din ansökan senast fredag 1 december 2023. Kom ihåg att skriva varför du behöver en julgåva och vad den ska användas till.

Kryssa för de olika slags inkomster du har

Hur lever du idag?

Ansökningsblanketten kan laddas hem här: