Foto: Karl Hvass

Pilgrimsvandra S:ta Elinsleden

Nyhet Publicerad

Följ med på en tur mellan Skövde och Varnhem med fina och intressanta stopp på vägen. 

Turen börjar vid S:ta Helena kyrka som ligger mitt i Skövde centrum. S:ta Helena kyrka rymmer en nästan tusenårig historia och har ett fint läge vid Hertig Johans torg mitt i centrala Skövde, omgiven av en härlig park. 

Leden är nyligen renoverad/uppdaterad med en del nya stolpar och uppmärkt med helt nya skyltar (se bilden). Här laddar du ned en karta med beskrivning över hela S:ta Elins leden.

Beskrivning från S:ta Helena kyrka. Ta vänster ut mot Kungsgatan. Cykla/gå upp mot korsningen vid Skövde gymnasium. Strax efter korsningen sväng in höger på Södra Bergvägen. 100 meter efter undergången, Vadsboleden syns första pilgrims- skylten på vänster sida, vik in på cykel/gångbanan till Våmb.

Framme i Våmb kan du besöka kyrkan om du önskar. Kyrkan är öppen måndag-fredag när personal finns på plats 8.00-15.00, maj till sista september.

Välkommen att vandra S:t Elinsleden!