Lokala profiler berättar I

Nu är det klart med två lokala profiler som ska berätta på temat Nya förutsättningar i Sankt Olovs kyrka under Berättarfestivalen i Skellefteå.

Sofia Andersson Lundberg, programchef för Sara kulturhus, är en av berättarna tisdagen den 19 oktober.

– Jag brinner väldigt mycket för Skellefteå som plats, för Skellefteborna och för Skellefteås framtid. Det är därför en stor ära för mig att kliva in i Sara kulturhus som jag vet kommer betyda mycket för Skellefteås fortsatta utveckling, berättade Sofia i ett pressutskick i samband med att hon fick jobbet.

Elisabeth Engberg, historiker och föreståndare för Enheten för demografi och åldrandeforskning vid Umeå universitet, är i sin tur en av berättarna onsdagen den 20 oktober.

– Tre gårdar och 24 hektar obebyggd ängs- och myrmark i Norrböle by blev staden Skellefteå 1845, men det dröjde till 1881 innan staden fick fulla stadsrättigheter, berättade Elisabeth i tidningen Växa för två år sedan.