Meny

Tips på andakter och gudstjänster i media

Vi fortsätter att fira gudstjänst i våra kyrkor, men inte med fler än 50 deltagare. Till dig, som inte bör eller får gå ut just nu, vill vi säga att du fortfarande kan ha ett regelbundet gudstjänstliv. Här följer en förteckning av olika alternativ i radio, tv och på webben.

Sidan uppdateras!

Morgonandakter i Sveriges Radio Hör senaste sändningen och tidigare här

Gudstjänster i Sveriges Radio Hör senast sända gudstjänsten här och hitta tidigare 

Gudstjänster i Sveriges Televison Se senaste sändningen och tidigare här

Gudstjänster och andakter i Radio Skellefteå Hör sändningarna här

Radio Skellefteå har också en app. Sök på ”Radio Skellefteå” där du hämtar appar.

Kågedalens församling lägger ut andakter på Facebook. Du hittar församlingen här

Svenska kyrkan i Umeå delar med sig av kortare andakter - En minut liv. Du hittar dem här

Från Mariakapellet i kyrkokansliet i Uppsala sänds andakter direkt flera gånger i veckan via Facebook

HITTA FLER DIGITALA ANDAKTER OCH GUDSTJÄNSTER

Mobilappen Kyrkguiden för både iPhone och androidtelefoner är gratis och finns där appar kan laddas hem.  I appen Kyrkguiden finns ett kalendarium som det går att söka i. Sök med ordet digital och få en lista med alla digitala andakter och gudstjänster. För de flesta finns en kort info som berättar om det är en sändning på Facebook, på YouTube eller annan kanal på nätet. 

webbplatsen Livet i Svenska kyrkan finns en sida som listar svenskkyrkliga digitala kanaler, sändningar och poddar. Senast sidan uppdaterades fanns här fler än 70-länkar till olika slag inspelningar och program.

Ta hand om dig!