Rättelse i församlingstidningen

Nyhet Publicerad

Det blev faktafel i senaste numret av församlingens tidning, Mellan Himmel och ord.

I artikeln med Elisabeth Koch, ”Att lyssna till Guds ord”, som lett bibelsamtal en gång i veckan i studieform i Bredängs kyrka, står att Elisabeth har arbetat 15 år i Sollentuna församling, men rätt församling är Solna församling och gruppen träffades veckovis, inte månatligt som framkommer i artikeln.

Här kan du läsa rätt version av artikeln: Mellan Himmel och Ord, nr 1 2024

Undertecknad ber om ursäkt för den felaktiga informationen. Har du vidare frågor om artikeln eller synpunkter på tidningen i övrigt, vänligen kontakta Charlie Watz, vikarierande kommunikatör på charlie.watz@svenskakyrkan.se 

Lectio Divina kommer att fortsätta i annan regi i Skärholmens kyrka på söndagar 12.30 efter kyrkkaffet i lilla salen med start den 28 januari. Det är öppet för alla nyfikna att vara med, inga förkunskaper krävs. Tjänstgörande präst leder Lectio Divina kommande söndagar under våren.