Musik och lovsång med Dawit Getachew

Nyhet Publicerad

Dawit Getachew, lovsångsledare från Etiopien, gästar Skärholmens kyrka och har med sig ett stort band. Välkommen till musik- och lovsångsgudstjänst den 1 juni!

I samarbete med EFS och Sensus har Skärholmens församling nöjet att välkomna Dawit Getachew med band, som rest från Addis Abeba i Etiopien till Sverige för en turné i början av juni. Den inleds den 1 juni kl. 16.00, då Dawit konserterar Skärholmens kyrka med mycket glädje och lovsång. Alla är förstås välkomna! 
– Tillbedjan är mer än att sjunga – det är en livsstil, säger Dawit.

Till vardags undervisar Dawit Getachew vid School of Jazz i Addis Abeba. Med sig har han ett band som består av Beteab Kassa (bas), Mulugeta Geresu (trummor), Samson Workineh (saxofon), Abeneser Dawit (gitarr) samt Befkadu Kebede och Yonas Seifu (sång).

Lördag 1 juni 2019 kl. 16.00–18.30
skärholmens kyrka, fri entré