Lunchföreläsning med polisen Hanif Azizi i Skärholmens kyrka.

Föreläsning med polisen Hanif Azizi | 14 oktober

Nyhet Publicerad

Hanif Azizi arbetar som polis i Rinkeby och har medverkat i flera projekt för att få unga i utanförskap att vända kriminaliteten ryggen och komma in i samhället. Missa inte denna intressanta och högaktuella föreläsning i Skärholmens kyrka.

År 2021 kom Hanif Azizi ut med boken ”Förortssnuten”, en verklighetsbaserad berättelse om flykt, utanförskap, radikalisering och livet i svenska utanförskapsområden. Det är en historia om vänskap, sammanhållning och om en poliskår som ställs inför en brutalitet den inte kan hantera.

Hanif Azizi anlitas av skolor, företag och organisationer för att inspirera ungdomar och yrkesverksamma med att bidra till ett tryggare och inkluderande samhälle.

Lördag 14 oktober kl. 13.00–14.30
Skärholmens kyrka, fri entré