Skara stift

Prata med oss

Kontakt

Skara stift Besöksadress: Skoltorget 1, 53231 Skara Postadress: Box 173, 53223 Skara Telefon: +46(511)26200 E-post till Skara stift

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Till innehållet

Stiftsfullmäktige

Det högsta beslutande organet är stiftsfullmäktige med 71 ledamöter som väljs i valkretsar.


Det är stiftsfullmäktige som fastställer budgeten för stiftsverksamheten och därmed också bestämmer hur stor kyrkoavgiften för stiftet ska vara. Likaså är det fullmäktige som avgör hur många anställda stiftet ska ha.
Ledamöter under perioden 2014-2017

Billings och Vadsbo valkrets
Ledamöter
Gerd Larsson
Ingrid Hjärtqvist
Bengt A Gustafsson
Tord Gustafsson
Jan Wahn
Marianne Ljungström
Johnny Nicklasson
Rune Hjelm
Jessica Rytter
Anna Kelemen Ejstes
Eva Posth
Svante Jildenhed
Ingemar Lans
Niclas Sunding
Susanna Larsson

Ersättare

Roger Wiking
Marianne Aldén
Pernilla Johansson
Allan Emrén
Helena Klahr Fast
Kirsi Minkkinen
Bibbi Olson
Göran Larsson
Jane Bäckman
Ulf Sundberg
Ingrid Martinsson Wikström

Falköpings och Redvägs valkrets
Ledamöter
Dan Gabrielsson
Göran Helmersson
Åsa Martinsson Sveningsson
Agne Arnesson
Lilian Skattberg
Inger Lindeskog
Anders Lahrin

Ersättare
Birgitta Pettersson
Christina Jorméus
Roland Andersson
Allan Emrén
Jörgen Theander

Hökensås och Kåkinds valkrets

Ledamöter
Maj-Britt Axén
Laila Neck
Lars Elwing
Lars Sandström
Per-Inge Karlsson
Sven Lindström
Rutger Gram
Karl Lindqvist

Ersättare
Magnus Carlestav
Jaan Kello
Karl-Gerhard Sondell
Lars-Erik Zackrisson
Inger Strand
Helena Klahr Fast
Kirsi Minkkinen
Gun Andersson

Kullings valkrets
Ledamöter
Lennart Allbro
Karl-Gunnar Holmén
Birgit Kullingsjö
Bo Lundbladh
Peter Artman
Kersti Ingeborn
Bertil Hedlund
Gert Alnegren

Ersättare
Birgit Börjesson
Laila Palmén
Allan Emrén
Bibbi Olson
Göran Larsson
Stellan Berglund

Kålland-Kinne valkrets
Ledamöter
Kristina Pihl Andersson
Kenneth Svensson
Sonja Grunselius
Gudrun Carlsson
Tomas Forsner
Helena Lundborg
 
Ersättare
Lisebritt Karlsson
Lena Åmark
Kjell Gustafsson
Gunvor Torstensson

Skara-Barne valkrets

Ledamöter
Lena Olsson
Elisabeth Stålarm
Marie-Louise Svensson
Svante Classon
Inger Gustafsson
Johannes Ekström
Lisbeth E Nyström

Ersättare
Gun-Britt Nilsson
Johannes Lundén
Gunlög Fåglefelt
Stellan Carlberg
Ulf Sundberg
Ingrid Martinsson Wikström

Väne valkrets
Ledamöter
Aina Andersson
Anders Gunn
Hilkka Andersson
Anna-Lena Levin
Inger Dafgård
Marianne Johansson
Maddelene Larsson
Bengt Kristiansson
Inge Eklund

Ersättare

Bernt Berggren
Madelaine Karlsson
Tord Kristoferson
Ulf Sundberg
Ingrid Martinsson Wikström

Ås valkrets
Ledamöter
Mona Carlbom
Jan-Erik Löberg
Tomas Gustafson
Jan G Nilsson
Bill Johansson
Staffan Yngvesson
Jan Hallquist
Magnus Gunnarsson
Jörgen Åkesson
Margareta Röllgårdh
Bo-Göran Carlsson

Ersättare
Barbro Andersson
Birgitta Dahlin
Hanna Lindholm
Bibbi Olson
Göran Larsson
Patric Cerny
Allan Emrén