Uppenbarelsekyrkan 105 år!

Nyhet Publicerad

Välkommen att vara med och fira när uppenbarelsekyrkan fyller 105 år fredag 18 maj.

Fredag 18 maj inleds 105-årsfirandet med en konsert i kyrkan då vi får lyssna till församlingens musiker Katja Själander och EvaMarie Agnelid. Därefter blir det en lättare lunch vid Källan framför kyrkan (vid dåligt väder i församlingshemmet) Sedan har vi chansen att uppleva kyrkans kända och okända delar. Åsa Leander Rundkvist berättar om hur kyrkan blev till och vi får chansen att uppleva
Ferdinand Bobergs arkitektur, njuta av Carl Milles konstverk och Olle Hjortzbergs målningar och ta del av Nathan Söderbloms religiösa idéprogram.

fredag 18 maj

11.00 Konsert
Katja Själander och EvaMarie Agnelid

12.00 Lättlunch och tårta
vid Källan framför kyrkan

13.00 Visning av kyrkan
Åsa Leander Rundkvist