Foto: Daniel Lönnbäck

Martin Modéus vald till ny ärkebiskop för Svenska kyrkan

Nyhet Publicerad

Biskop Martin Modéus fick 59 procent av rösterna i ärkebiskopsval onsdag 8 juni. Därmed blir han ny ärkebiskop i Svenska kyrkan efter Antje Jackelén som går i pension den 30 oktober. Martin Modéus tas emot som ny ärkebiskop den 4 december.

Martin Modéus blir Svenska kyrkans 71:a ärkebiskop i en obruten kedja sedan den förste ärkebiskopen Stephanus år 1164. Martin Modéus är i dag biskop i Linköpings stift.

- Jag är tacksam och glad för stödet och ser fram emot att gå in i uppgiften, med Guds hjälp och tillsammans med goda kollegor och medarbetare. Nu kommer en tid för förberedelse, eftertanke och bön inför tillträdet, säger Martin Modéus.

Läs mer om Martin Modéus på Linköpings stifts webbplats.