Fågelsång och storm med HYMM

Nyhet Publicerad Ändrad

Söndag 20 augusti kl 16.00, Uppenbarelsekyrkan, fri entré. Efter konserten bubbel på terrassen bakom kyrkan.

Stråkkvartetten HYMM framför Andrea Tarrodis vackra verk Madárdal (fågelsång) från 2013, och Felix Mendelssohns dramatiska sista stråkkvartett, skriven efter hans syster Fannys bortgång 1847, Felix Mendelssohn själv avled senare samma år endast 38 år gammal. På konserten får vi också lyssna till Haydns kvartett i Ess dur komponerad 1787. 

HYMM består av:
Henrik Peterson, violin
Ylva Magnusson, violin
Mikael Crafoord viola
Mattias Rodrick cello

Program

Joseph Haydn 
Stråkkvartett op. 50 nr 3 i Ess dur

Allegro con brio
Andante più tosto allegretto
Menuetto Allegretto

Finale, Presto

Andrea Tarrodi
Stråkkvartett nr 2 Madárdal (2013) 

Allegretto 
Adagio
Allegretto 

Felix Mendelssohn 
Stråkkvartett nr. 6 f-moll, op. 80 (1847)  

Allegro vivace assai 
Allegro assai
Adagio
Finale Allegro molto 

Om HYMN

De erfarna kammarmusikerna Henrik Peterson, Ylva Magnusson, Mikael Crafoord och Mattias Rodrick bildade tillsammans stråkkvartetten HYMM våren 2020 när coronapandemin bröt ut. Med begränsade möjligheter att spela för publik under perioder av social distansering i samhället, föddes en längtan att tillsammans fördjupa sig i kammarmusiken. Till vardags arbetar medlemmarna i Kungliga Filharmonikerna och som stämledare i Västerås Sinfonietta och solocellist i Folkoperans orkester. HYMM uppmärksammade 2021 Stenhammars 150 årsjubileum vid flera konserter och med en konsertfilm på youtube. Under 2022 genomförde HYMM med stöd av Musikverket och Helge Ax:son Johnsons Stiftelse en konsertturné med Kreutzersonaten och Intima brev av Janáček tillsammans med skådespelaren Hannes Meidal. 

HYMM samarbetar även med andra musiker och under 2023 släpps en inspelning med musik av Haydn och Mozart tillsammans med hornisten Johan Ahlin på NAXOS och andra streamingplattformar.