Pilgrimsvandring 15 juni

Nyhet Publicerad Ändrad

Välkommen att vandra längs Sankt Botvids pilgrimsled!

Pilgrimsvandring 15 juni

Datum: Lördag, 15 juni.

Tid: 11.00 till ca. 15.00.

Plats: Vi samlas vid Salems kyrka och avslutar vid Botkyrka kyrka. 

Följ med på en pilgrimsvandring i Sankt Botvids fotspår. Vi samlas kl: 11.00 vid Salems kyrka lördag 15 juni, för att vandra på Botvidsleden. Vi räknar med att avsluta ca 15.00 vid Botkyrka kyrka och då finns det möjlighet till att ta en fika i vackra Klockaregården.
Salems kyrka kommer att vara öppen från kl.10.30 och då finns det möjlighet att se den vackra kyrkan samt möjlighet till ljuständning och enskild andakt.

Ta med matsäck och välj vandringskläder efter väder. Vandringen är ca 8,5 km och delvis kuperad. Du som åker bil kan parkera utanför Salems kyrka eller vid Botkyrka kyrka för att sedan ta SL-buss 708 åker som åker mellan Botkyrka kyrka och Salems kyrka. P-tillstånd för parkering vid Botkyrka kyrka eller Salems kyrka finns i pilgrimslådan utanför kyrkorna. Du som inte kan vandra den längre sträckan är varmt välkommen till Klockaregården vid Botkyrka kyrka som hålls öppen från kl. 12.00 för en kortare vandring och fika.