Foto: Henrik Betnér/Uppsala stift

Välkomna vår nya biskop!

Nyhet Publicerad

Följ med söndagen den 10 juni och hälsa vår nya biskop Åsa Nyström välkommen i Luleå domkyrka. Begränsade antal platser så glöm inte att anmäla dig!

"I år blir det en speciell sommarresa, vi vill göra det möjligt för församlingsbor att följa med och välkomna vår nya biskop" . /Mats Björk, kyrkoherde

Varje år bjuder Piteå församling in till en sommarresa och i år går den till Luleå. Följ med kyrkoherde Mats Björk och prästen Ola Marklund till Luleå och hälsa vår nya biskop välkommen. Under bussturen bjuds vi på trevligheter, enkelt fika och quiz. Sedan deltar vi på gudstjänsten då Åsa Nyström mottas i Luleå stift, i Luleå domkyrka. Vi är många som vill välkomna Åsa Nyström till Luleå stift och hoppas att så många som möjligt kan följa med!

bussresa: söndag 10 juni

  • Avresa: kl. 09.00 från Kyrkcenter och kl. 09.15 från Margretelund.
  • Program: kl. 11.00 gudstjänsten med mottagande av vår nya biskop Åsa Nyström. Efter gudstjänsten inbjuds alla till kyrkkaffe i Luleå energi arena, från cirka kl. 13.00 till kl. 15.00. Därefter gemensam hemresa.
  • Kostnad: Kostnadsfritt!
  • Anmälan: Senast 6 juni till församlingsexpeditionen tel. 0911-27 40 80. (Begränsat antal)

Visst följer du med?