Foto: Magnus Aronson/IKON

Pilgrimsled med frälsarkransen

Nyhet Publicerad

Pilgrimsleden på Lindbäcksstadion i Svensbyn är gjord av Piteå kristna råd och bygger på armbandet Frälsarkransen.

En vandring för inre ro. Pilgrimsleden finns på Vallsberget med start på Lindbäcksstadion i Svensbyn, 10 minuter från centrala Piteå. Pilgrimsleden med frälsarkransen som tema invigdes för några år sedan och är uppsatt av Piteå kristna råd, som består av olika församlingar och samfund i Piteå. Vandringsleden är uppsatt med tillstånd av Verbum förlag, som publicerat flera böcker med frälsarkransen som tema.

Vid caféet på Lindbäcksstadion (före detta Vallsberget) finns en karta över pilgrimsvandringen att hämta. Varje hållpunkt längs vägen berättar om frälsarkransens pärlor.

Skogen bäddar in pilgrimsleden och blir med den klara luften en rofylld omgivning.

PILGRIMSVANDRARE