Foto: Maria Fäldt

Hälsning från Mats Björk

I en inspelad andakt skickar tidigare kyrkoherde Mats Björk en hälsning till församlingsbor. Se videon här.

Mats Björk var kyrkoherde i Piteå församling mellan 2015-2020.
Han har gått vidare till en ny jobbutmaning med tjänstgöring utomlands.
Tjänsten är en så kallad mobil prästtjänst.

– Det blev drygt fem år i Piteå församling och jag är mycket tacksam för dessa år. Jag har svårt att tänka mig en bättre församling att vara kyrkoherde i, med så många fantastiska människor. Men den tjänst jag nu blivit erbjuden kan jag helt enkelt inte tacka nej till. Det är en spännande utmaning som jag verkligen ser fram emot, även om beslutet att tacka ja har föregåtts av många tankar och böner, sade Mats Björk i ett tidigare pressmeddelande.

Via en digital andakt skickar nu Mats Björk en hälsning.