Foto: Mikael Sundkvist

Birgitta - om kyrkan inte fanns...

Nyhet Publicerad

Ja, hur vore det om kyrkan inte fanns? Den frågan ställer vi till några pitebor under hösten. I sjunde avsnittet möter vi Birgitta "Biggan" Östlund.

"Jag måste erkänna att jag inte är speciellt religiös. Ändå har kyrkan funnits där för mig när jag behövt det som mest. När min son gick bort fanns en sorgegrupp. När jag tappade min livsgnista fanns en samtalsgrupp där vi kunde prata om existentiella frågor där alla fick prata till punkt utan någon som avbröt. Det är ovärderligt att kunna lufta sina egna tankar utan skam och skuld med människor i liknande sits. Om kyrkan inte fanns skulle det bara kännas konstigt. Kyrkans samtalsgrupper har hjälpt mig i mitt helande."

- Birgitta ”Biggan” Östlund.
 #omkyrkanintefanns

 Läs tidigare avsnitt i serien(öppnas i nytt fönster)