Nina Sagovinter, nationell samordnare för Jourhavande präst, Svenska kyrkan, med prisplaketten.
Foto: Evelina Carborn

112-priset till Jourhavande präst för insatser under pandemin

Nyhet Publicerad

Pressmeddelande från Svenska kyrkan: Svenska kyrkan/Jourhavande präst är en av fyra organisationer som den 11 februari fick ta emot 112-priset.

112-priset delas ut årligen av SOS Alarm i samband med 112-dagen. Årets pris gick till aktörer som under 2020 gjort betydande samhällsinsatser i samband med en kris eller händelse. Motiveringen lyder:

”112-priset 2021 tilldelas Mind, Suicide Zero, BRIS och Svenska kyrkan/Jourhavande präst för deras ovärderliga arbete med självmordsprevention och psykisk ohälsa under 2020 – ett år då coronapandemin haft en mycket tuff inverkan på mångas liv och tillvaro. Dessa organisationers insatser, genom både civila och professionella aktörer, präglas av en enorm empati och medmänsklighet som gör stor skillnad för många människor i vårt samhälle.”

Läs mer>>>