Sevärdheter i Pajala? Svar Ja! Attractions i Pajala? Answer Yes! Nähtävyyksiä Pajalassa? Vastaus Kyllä!

Nyhet Publicerad Ändrad

Hallonstigen, en del av Brita-Kajsas örtagård

Under åren har vi fått många besök och vi är mycket glada och stolta över det. Vi från församlingens sida kan ordna gruppguidningar och -besök i Laestadiusutställningen och Laestadiuspörtet samt Pajala församlingens kyrkor. Ni kan nå oss på måndag, tisdag och fredag mellan kl. 08.00-12.00 och torsdagar kl. 12.00-15.00 på tfn +46978 758 80, onsdagar är telefontiden stängd eller via e-post pajala.forsamling@svenskakyrkan.se 

Sommartid är Læstadiusmuseet och -Pörtet öppet från Midsommarveckan till andra veckan i augusti må-fr 9.00 - 17.00 samt lö-sö 11.00 - 15.00 Välkomna! 

Over the years we have recieved many visits and we are very happy and proud of it. We from the congregation can arrange guided tours and visit to the groups to the Laestadius exhibition and the Laestadius-apartment. You can reach us Monday, Tuesday, Friday at 08.00-12.00 on phone +46 978 758 80, Wednesday phone hours are closed and om Thursdayer are open 12.00 - 15.00 or on e-mail pajala.forsamling@svenskakyrkan.se

In the summertime we are open mo-fr 9.00 - 17.00 and sa-su 11.00 - 15.00 Welcome! 

Olemma vuosien varrella saaneet paljon vierailjoita ja olemma siitä erittäin iloisia ja ylpeitä. Seurakunnasta voidaan järjestäää opastettuja kierroksia ja vierailuja ryhmille Laestadius-näyttelyyn museolle, Laestadiuspirttiin ja/tai Pajalan seurakunnan kirkkoihin. Voitte sopia opastuksiin liittyvistä asioista ottamalla yhteyttä kirkkoherranvirastoon maanantaisin, tiistaisin ja perjantaisin 9.00 - 12.00 ja torstaisin 13.00 -15.00 +46 978 758 80 tai lähettämällä sähköpostia pajala.forsamling@svenskakyrkan.se.

Kesäaikaan Juhannusviikolta elokuun toiselle viikolle olemme avoinna päivittäin ma-pe 9.00 - 17.00 ja la-su 11.00 -15.00 Tervetuloa! 

 

Utveckling & framtid Laestadiusmuseet 

Välkommen till Pajala församling, här finns ett centrum för Lars Levi Laestadius med hustrun Brita Catarinas (BritaKajsas) liv och verk. Skyltade platser är Laestadiuspörtet, prästgården, BritaKajsas örtagård, statyn av Laestadius. Åt motsatt riktning från prästgården ligger kyrkogården och där är både Laestadius och BritaKajsa begravda. Det finns en karta för att hitta dit vid ingången till kyrkogården och graven är också skyltad. 

Kyrkan är öppen under sommaren. En promenad förbi alla dessa sevärdheter är rekommenderat. I pörtet får ni se hur Laestadius och BritaKajsa levde i pörtet, tidsenliga föremål och vissa som är från deras liv. I prästgården finns ett nyligt uppdaterat museum där det finns information om Laestadius liv att tillgå, exempelvis Laestadius Postilla som är fylld med hans predikningar. Det finns en interaktiv naturhörna där ni som besökare får lukta på olika örter och växter, BritaKajsa brukade blanda mer bläck åt sin make, då han skrev och skrev om allt igen och ibland tog bläcket slut - och ni kan även lukta på piptobak som var en av Laestadius vanor.  

Vi kan ordna gruppguidningar i Laestadiusutställning och Laestadiusmuseet året runt. Ta kontakt med expeditionen på tfn +46 978 758 80 pajala.forsamling@svenskakyrkan.se