Hallonstigen Brita-Kajsas örtagård
Foto: J.Kult

Sevärdheter i Pajala? Svar Ja! Attractions i Pajala? Answer Yes! Nähtävyyksiä Pajalassa? Vastaus Kyllä!

Hallonstigen, en del av Brita-Kajsas örtagård

 

Under åren har vi fått många besök och vi är mycket glada och stolta över det. Vi från församlingens sida kan ordna guidningar och besök i Laestadiusutställningen och Laestadiuspörtet. Ni kan nå oss på vardagar, måndag, tisdag och torsdag mellan kl. 08.00-15.00 på tfn +46978 758 80, onsdagar är telefontiden stängd, fredagar har vi öppet till kl. 12.00.. Det går bra att ta direkt kontakt med Församlingsassistent/guide Marju Kostet på tfn +46 978 741 57. Välkomna! 

Over the years we have recieved many visits and we are very happy and proud of it. We from the congregation can arrange guided tours and visit to the Laestadius exhibition and the Laestadius-apartment. You can reach us Monday, Tuesday, Thursday at 08.00-15.00 on phone +46 978 758 80, Wednesday phone hours are closed and om Fridays er are open until 12 noon or contact the Parish Assistand/guide Marju Kostet on phone +46 978 741 57. Welcone! 

Olemma vuosien varrella saaneet paljon vierailjoita ja olemma siitä erittäin iloisia ja ylpeitä. Seurakunnasta voidaan järjestäää opastettuja kierroksia ja vierailuja Laestadius-näyttelyyn ja Laestadiuspirttiin. Tavoitatte meidät puhelimitse arkisin klo. 08.00-15.00 +46 978 758 80, keskiviikoisin kanslia on suljettu ja perjantaisin olemma avoinna klo- 08.00-12.00 tai voitte otta suoraan yhteyttä Seurakuntaapulainen/opas Marju Kostet +46 978 741 57. Tervetuloa!

 

Utveckling & framtid Laestadiusmuseet 

Välkommen till Pajala församling, här finns ett centrum för Lars Levi Laestadius med hustrun Brita Catarinas (BritaKajsas) liv och verk. Skyltade platser är Laestadiuspörtet, prästgården, BritaKajsas örtagård, statyn av Laestadius. Nedför en stig alldeles vid älven från statyn finns Brita-Kajsas källa. Åt motsatt riktning från prästgården ligger kyrkogården och där är både Laestadius och BritaKajsa begravda. Det finns en karta för att hitta dit vid ingången till kyrkogården och graven är också skyltad. 

Vägkyrkan är också öppen under sommaren i Pajala kyrka. En promenad förbi alla dessa sevärdheter är rekommenderat. I pörtet får ni se hur Laestadius och BritaKajsa levde i pörtet, tidsenliga föremål och vissa som är från deras liv. I prästgården finns ett nyligt uppdaterat museum där det finns information om Laestadius liv att tillgå, exempelvis Laestadius Postilla som är fylld med hans predikningar. Det finns en interaktiv naturhörna där ni som besökare får lukta på olika örter och växter, BritaKajsa brukade blanda mer bläck åt sin make, då han skrev och skrev om allt igen och ibland tog bläcket slut - och ni kan även lukta på piptobak som var en av Laestadius vanor.  

Vi kan ordna guidningar i Laestadiusutställning och Laestadiusmuseet året runt. Ta kontakt med expeditionen på tfn +46 978 758 80 eller Församlingsassistent/Guide marju Kostet +46 978 741 57.