En kväll för glädje och hopp!

19/10 - Spännande samtal, musik och inspiration

Tisdag 19 oktober anordnar vi ”En kväll för glädje och hopp”.

Du är då välkommen till Oscars församlingssal på Fredrikshovsgatan 8 där du bjuds på intressanta samtal, skön musik och trevligt umgänge. Vi bjuder också på något att äta. Vi hoppas att denna kväll ska inspirera och skänka glädje och energi till deltagarna.

  • Samtal med Åsa Nilsonne (bl a psykiater, professor emerita i medicinsk psykologi, författare av facklitteratur, kriminalromaner och skönlitterära romaner), Sven Milltoft (kyrkoherde) samt Alexandra Charles. Moderator: Gaby Borglund
  • Musik med Hanna Sandman, sång & Joakim Holgersson, piano.
  • Vi bjuder på något att äta och dricka (alkoholfritt)

 

Tisdag 19 oktober kl 18-20
Oscars församlingssal, Fredrikshovsgatan 8
Ingen avgift
Anmäl dig senast 18 oktober via mail: oscars.forsamling@svenskakyrkan.se
eller tfn. 08-442 51 52 (telefontid: mån-fre kl 9-12)