B som i Barn

Oscars barnkörers musikfilm - premiär 6 juni

Under våren 2021 har barnkörerna i Oscars församling jobbat med en musikfilm istället för att göra konserter. Resultatet blev en film med mycket kärlek, humor, värme och framförallt många barn som tillsammans sjunger sånger ur den ikoniska TV-produktionen ”Fem myror är fler än fyra elefanter”.

Tillsammans med kompositören Bengt Ernryd, som skrivit samtliga melodier, och hans sextett har barnen fått spela in ett antal sånger. Vi hoppas att vår film ska inspirera andra att använda sin kreativitet och att våra tittare ska uppleva den lekfullhet vi fick känna när vi jobbade med projektet. Vi hoppas också att det ska finnas en hel del nostalgi att bjuda på för alla oss som följde dessa program under 7o-talet!

Se filmen här ovan fr o m 6/6!


Medverkande:

Oscars barnkörer

Skådespelare: Anki Albertsson, Henrik Lundh

Bengt Ernryds Sextett

Manus/Regi: Anton Carlvik, Hanna Sandman, Pär Olofsson

Dialog: Henrik Lundh

Foto: Robert Paraniak, Mats Andrén

Drönarfoto: Pär Olofsson

Klippning: Robert Paraniak

Koreografi: Karin Andelius

Musik/ arrangemang: Bengt Ernryd

Ljud: Pär Olofsson

Musikalisk instudering: Anton Carlvik, Hanna Sandman