Foto: Joshua Fuller

Samtalskväll: Tro i tvivlets tid

Nyhet Publicerad

Varmt välkommen till ett samtal om tro och andlighet i vår samtid. David Thurfjell och Greger Andersson samtalar om berättelsens kraft och om vad som utmärker svenskarnas religiositet. Plats och tid: Almby kyrka 27/11 kl 18:00.

David Thurfjell är professor i religionsvetenskap vid Södertörns högskola. Han har studerat väckelsereligostiet likaväl som postkristna majoritetssvenskar. Hans senaste bok heter Granskogsfolk: hur naturen blev svenskarnas religion.

Greger Andersson är professor i litteraturvetenskap vid Örebro universitet. I sin forskning har han intresserat sig för bibeltolkning och religiösa berättelser. Han har fördjupat sig i hur människor ”förhandlar” sin tro i vår tid.

Evenemanget är kostnadsfritt men ge gärna en gåva till Örebro Stadsmission. Swish: 900 53 15 • Plusgiro: 90 05 31-5 • Bankgiro: 900-5315