Foto: U Sövig

Lähiajan tapahtumia Örebrossa/På gång i Örebro

Nyhet Ändrad

Ruotsin kirkon suomenkielisen toiminnan lähiajan tapahtumia Örebrossa/På gång i Svenska kyrkans finskspråkig verksamhet i Örebro

Jumalanpalvelus

Suomen itsenäisyyspäivän juhlajumalanpalvelus Pyhän Mikaelin kirkossa sunnuntaina 4.12. kello 14.00. Elisa Rusi esiintyy.

Pappi: Johanna Suban

Musiikki: Anna Stark

Perhekerho

Hjärsta gårdenilla sunnuntaina 16.10., lauantaina 5.11. ja sunnuntaina 4.12. klo 12-14. Askartelua, hartaus ja ruokailu. Perhekerhon jälkeen siirtyminen yhdessä Pyhän Mikaelin kirkkoon messuun klo 14. Messun jälkeen kirkkokahvit ja lapsille jäätelöt!

Kuoro sininen sävel

Harjoittelee 22.8.2022 alkaen Pyhän Mikaelin kirkossa maanantaisin klo 16-18. Huom! Uusi aika. Kuoroa johtaa Tony Knutsson, joka ottaa mielellään uusia innokkaita laulajia kuoroon! Tule ja tuo kaverisikin!

Pyhä tanssi

Pyhän Mikaelin kirkossa parillisina maanantaina 3.10. alkaen klo 18-19. Oletko väsynyt sanoihin? Välillä sanoja ei myöskään ole. Pyhää tanssia on vaikka se, että kävelee kirkossa. Ihminen koostuu ruumiista, sielusta ja hengestä. Kun hän on läsnä kehossaan, Jumala voi liikkumisen kautta välittää rakkauttaan ja armoaan. Mitään ei tarvitse osata, askeleet ovat yksinkertaisia ja pysyt hyvin mukana ilman rytmitajuakin. Voit myös levähtää, istua ja katsella aina kun haluat. Jo se on mukanaoloa ja sana-tonta yhteistä rukousta. Maksuton ja ei ilmoittautumisia. Kaksikielinen. Ohjaaja Tiina Virta.

Hjärstan kuppila

Hjärsta gårdenilla parittomina tiistaina 13.9. alkaen klo 10-13. 

Tarjolla on maittava ja ravitseva aamupäiväkahvi, sekä seuraa ja mielekästä toimintaa. Toiminta muotoutuu kävijöiden toiveiden mukaan. Esimerkiksi keskusteluja, kädentöitä, runoja, lukupiirejä, musiikkia, leipomista tai ihan vaan olemista ja maailman menon seuraamista kuppilasta käsin. Vapaaehtoinen kahvimaksu lähetyksen hyväksi. Ei ilmoittautumisia, avoin kaikille. 

Miesten saunavuoro

Pyhän Mikaeli kirkolla keskiviikkoisin klo 13-14.30. Saunamaksu 25 kr lähetystyön hyväksi.

Naisten saunavuoro

Pyhän Mikaeli kirkolla keskiviikkoisin klo 15-16.30. Saunamaksu 25 kr lähetystyön hyväksi.

Keskustelupiiri

Pyhän Mikaelin kirkolla keskiviikkoisin parillisilla viikoilla 21.9. alkaen klo 17.00-18.00. 

Himmel & pannkaka -perheilta

Pyhän Mikaelin kirkolla joka toinen keskiviikko parillisilla viikoilla 21.9. alkaen klo 17.30-19.00.

Ilta alkaa kirkkosalissa taitavien pedagogien johdattamana Raamatun tarinaan draaman ja musiikin avulla. Sen jälkeen syömme iltaruoan yhdessä – lettuja, hilloa ja kermavaahtoa. Yhteinen osuus on ruotsinkielinen, mutta muu yhdessä olo esimerkiksi ruokaillessa tarjoaa mahdollisuuden tavata muita kaksikielisiä perheitä. Illoissa ovat mukana ruotsinkielisen toiminnan työntekijät.

Aikuisten suomen kielen alkeis- ja jatkokurssi

Pyhän Mikaelin kirkon alakerrassa keskiviikkoisin 7.9. alkaen klo 18.00. 

Torstaitreffit

Joka torstai torstaitreffit ulkona Pyhän Mikaelin kirkolla 15.9. alkaen klo 11.00. Teemme ulkona pienen pyhiinvaelluksen ja päätämme yhteisen hetken noin klo 11.45 alkavaan kahvitteluun. Hinta 10 kr.

Varhaisnuorten kerho (noin 3-6.luokkalaisille)

Pyhän Mikaelin kirkon alakerrassa 30.9. alkaen klo 16–18.30 ja sen jälkeen joka toinen perjantai. Luvassa ruoanlaittoa, leipomista, käsitöitä, biljardia, pingistä, lautapelejä ja hartaus, sekä välillä kivoja retkiä. Ohjaajina vapaaehtoiset nuoret sekä työntekijä. 

 

 

 

Yhteystiedot/Kontakt

Täältä löytyy yhteystiedot meihin jotka työskentelemme Ruotsin kirkossa suomenkielisessä toiminnassa Örebrossa/Här hittar du kontaktuppgifter till oss som jobbar med finsktspråkig verksamhet i Svenska kyrkan i Örebro.