Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan i Örebro Besöks- och postadress: Storgatan 27, 70363 Örebro Telefon: +46(19)154500 E-post till Svenska kyrkan i Örebro

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Julmarknad & Go'fika i Nikolai, 15/12 kl. 10–16! Boka ditt bord idag!

Nu är det dags att boka bord! Julmarknaden i Nikolai anordnas till förmån för Svenska kyrkans internationella arbetes julkampanj! Lotteri och försäljning av hantverk och bakverk. Klockan 12.00 blir det dans runt granen! Läs mer om Go'fika och Julmarknad! I år i samarbete med Hive konferens.

Julmarknaden i Nikolai församling anordnas till förmån för Svenska kyrkans internationella arbets julkampanj - "En flicka är född" - för att flickor aldrig ska nekas, kränkas, hotas, utnyttjas eller tvingas – bara för att de är flickor. Bordshyran, lotterier m.m. går direkt till kampanjen.

Samtidigt med julmarknaden så är det Go'fika i Prästgården - gott fika som säljs till förmån för goda ändamål. Läs mer om Go'fika i Nikolai.

I år samarbetar församlingen med Hive konferens som också ordnar julmarknad där bordshyran går till Svenska kyrkans julkampanj.

Vill du boka bord?

Tillverkar du saker, bakar, målar eller har annat som passar att sälja på en julmarknad (inte loppis). Hör av dig så snart som möjligt och anmäl dig till moni.hoglund@svenskakyrkan.se. Du ansvarar själv för försäljningen under dagen och bordshyran på 200 kronor går direkt till julkampanjen.

Vill du veta mer?

Moni Höglund

Moni Höglund

Svenska kyrkan i Örebro

Komminister, Nikolai församling, Örebro pastorat

Direkt: 019-154664

SMS: 076-772 03 02

Nikolai församling

Nikolai församling
Adress:
Nikolaigatan 8
702 10 Örebro

Telefon: 019-15 45 00 
(informationsservice, öppet mån-tor 9-17, fre 9-16) 
E-post: orebronikolai.forsamling@svenskakyrkan.se

Kontaktlista med alla medarbetare i Nikolai församling

Till Nikolai församling på Facebook

Församlingens kyrka:
S:t Nicolai kyrka