Alla får plats! – nytt nummer av ”Örebro – Mitt i livet”

Nyhet Publicerad Ändrad

Ärlighet, trygghet och människan först. Det är ledorden för funkisarbetet i Örebro. Philip Jurland är en av flera personer som fått växa genom det arbetet. I nya numret av "Örebro - Mitt i livet" kan du läsa om honom och om hur Svenska kyrkans arbete för personer med funktionsvariationer ser ut.

Höst betyder nystart på många plan. En sådan är de 13 konfagrupper som startar runt om i församlingarna inom Svenska kyrkan Örebro. 

Missa inte de fyra Örebro-kändisars bästa hösttips, eller vad det betyder för många Örebrofamiljer med gratis sommaraktiviteter.

Prästen Karin Maltén delar med sig av erfarenheter kring att möta människor i samband med begravningar. ”Ibland finns det en uppfattning att begravningen blir något högtravande som är kyrkans och inte familjens. I själva verket är det precis tvärtom”, säger Karin.

Läs också om

Ny sorgegrupp för personer som förlorat någon i suicid.

Svenska kyrkan självklar del i ”kyrkfunkis”.

Föreläsningen  ”Kamp och kärlek i orten” 27/10 med Alexandra Pascalidou.

Familjefest ihop med KIF Örebro DFF på Behrn Arena den 1 oktober.

Vad Svenska kyrkans individ- och familjerådgivning gör.

Tidningen landar i brevlådan runt den 6 september.

Örebro mitt i livet 3 2023 - Bläddra i tidningen på issuu.com