Meny

Vi söker en diakon, 100%

Onsala församling ligger ca 3,5 mil söder om Göteborg. I församlingen bor ca 14 000 invånare med många barn och unga familjer. Ca 10 500 tillhör Svenska kyrkan. Här finns en kyrka, ett församlingshem och djurgården Noas Ark. Församlingen har många gudstjänstfirare, ett stort antal ideella medarbetare och ett arbetslag med höga ambitioner och god arbetsgemenskap. Församlingen har två diakontjänster varav den ena är ledig. Vi söker dig som är diakon och vill arbeta i en spännande församling med både traditionell diakoni och nya utmaningar.

Diakonimärke framför Onsala kyrka
Diakoni i Onsala församling Bild: Gunnar Ledwon

I tjänsten ingår att:

  • Arbeta med församlingens diakoni i mötet med alla åldrar.
  • Utöva enskild själavård.
  • Finnas på Noas Ark någon gång i veckan.
  • Vara en del av ett stort och väl fungerande konfirmandteam.
  • Hålla andakter på våra äldreboenden och medverka i gudstjänstlivet.
  • Synliggöra församlingens diakonala uppdrag.

 

Ansökningar behandlas löpande.

Fler upplysningar lämnas av:
Gunilla Jutvik, präst/enhetschef, 0732-52 38 11

Fackligt ombud är Ib Pihlblad, KyrkA, tel 0703-066644

Välkommen med din ansökan till:
Onsala församling
Prästgårdvägen 16
439 31 Onsala
e-post: onsala.forsamling@svenskakyrkan.se