Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Nyköpings församling Besöksadress: Västra Storgatan 33, 61123 Nyköping Postadress: Box 103, 61123 Nyköping Telefon:+46(155)75100 E-post till Nyköpings församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Köp boken om Östra klockstapeln

"Jag ropar ut med frid och fröjd" Så heter boken om återuppbyggnaden av Östra klockstapeln i Nyköping som nu finns till salu.

Sommaren 2017 brann Östra klockstapeln i Nyköping ner. 

Inför återuppbyggnaden tillsatte kyrkoherde Lars Viper en grupp som fick i uppdrag att ta fram förslag på inskriptioner till de tre nya klockorna. Gruppen insåg då att historien kring tidigare kyrkklockor, deras inskriptioner och tidsepokerna då de tillkommit borde finnas med i en dokumentation. 

Boken ”Jag ropar ut med frid och fröjd” växte fram. Den började säljas i samband med invigningen av Östra klockstapeln den 29 september 2019. Nu finns den att köpa för 100 kronor i Kyrkans hus på Västra Storgatan (se öppettider i faktarutan här nedanför) samt vid bokborden i församlingen kyrkor. Även Akademibokhandeln i Nyköping har tagit in boken för försäljning. 

Kontakta kyrkogårdsexpeditionen

Telefon:  0155-751 03
E-post: nykoping.kyrkogardsexp@svenskakyrkan.se
Besöksadress: Nya kyrkogården, Nyköping
Postadress:
Box 103, 611 23 Nyköping
Expeditionens öppettider: Måndag, tisdag, torsdag och fredag klockan 10-12, onsdag klockan 13-15.