Ihmisiä istuu täydessä kirkkosalissa.

Musiikki hoitaa sielua

Nyhet Publicerad Ändrad

Ilossa ja suuressa surussa tarvitaan säveliä. Häissä musiikki on tärkeä ja ehkä vielä enemmän sillä on merkitystä hautajaisissa.

Surussa sävelet voivat olla ainoa tapa kohdata syvimpiä tunteita, joita on vaikea pukea sanoiksi; musiikki voi avata jumiutuneet kyyneleet. Kaikki musiikki ei kuitenkaan tätä tee. Mikä musiikki avaa ja tulkitsee suruamme, on tietenkin yksilöllistä.

Vain Bachia suuressa surussa

Itse muistan, kuinka suuressa surussa en voinut kuunnella muuta kuin Bachin musiikkia. Siitä löysin sekä surun dissonansseja että jonkinlaista sijaistoivoa – oli kuin joku toivoi musiikin kautta puolestani niin pitkään, kunnes taas maa kantoi. Mielenkiintoista olisikin tutkia enemmän sitä, mikä musiikissa koskettaa, mikä saa sielun värähtämään. Syvä bassoääni, kirkas sopraano vai huilun heleys?

Rakentaa siltoja menneeseen

Musiikki on myös silta menneisyyteen ja se avaa muistojen bulevardin. Vanhustentalolla käydessäni huomaan kuinka muistisairaudesta kärsivät kykenevät laulamaan virren tai laulun ulkomuistista. Laulujen kautta kuljemme yhdessä lapsuuden maisemiin ja keskustelemme kaikesta siitä, mitä silloin tehtiin ja myös siitä, mikä on kullekin tärkeää elämässä. 

On suurta saada nähdä, millaisen muutoksen tutut laulut saavat aikaan erityisesti, kun niitä on saatu laulaa omalla äidinkielellä.

Anna Toivonen

On suurta saada nähdä, millaisen muutoksen tutut laulut saavat aikaan erityisesti, kun niitä on saatu laulaa omalla äidinkielellä.

Joskus mietin kuitenkin, että miten käy silloin, kun meillä ei enää ole yhteisiä virsiä tai lauluja, joita lapset eivätkä aikuisetkaan enää osaa laulaa. Traditio katoaa, jos sitä ei viedä eteenpäin. Isovanhemmat asuvat ehkä kaukana ja vanhemmilla ei aina ole aikaa laulaa lasten kanssa. 

Seurakunta on yksi paikoista, jossa tuetaan yhteisen laulamisen perinnettä.

Musiikki avaa vaikeat asiat

Musiikin kautta voi myös ymmärtää asioita, joita muuten on vaikea selittää. Virsien sanat kertovat joulun ihmeestä ja Jumalan rakkaudesta. Se mitä tapahtui pari tuhatta vuotta sitten, tulee eläväksi uudestaan musiikin ja virsien sanojen kautta. 

J. S. Bach oli todellinen mestari siinä, kun hän kertoi sekä jouluevankeliumin että kärsimyshistorian sävelten kautta. Jouluoratoriossa voi jo aavistaa ristin varjon suuren ilon keskellä. Myös Martti Luther kirjoitti virsiä tuttuihin säveliin ja virsi Enkeli taivaan tuli tutuksi monelle. 

Yhteislaulu avaa muistoja

Kauneimmat joululaulut kantavat oman lapsuuden rakkaita muistoja. Laulujen kautta voi hetken viivähtää omassa lapsuuskodissa kaukana kotimaassa. Kaikki muistot eivät tietenkään ole vain kauniita ja ihania, mutta myös kosketus vaikeisiin muistoihin voi viedä eteenpäin, kun niitä saa jakaa toisten kanssa. 

Kauneimmista joululauluista on muodostunut lähes kansanliike. Niistä alkaa monen oma joulunvietto. Viime vuonna, kun emme voineet kokoontua laulamaan yhdessä, moni löysi ilokseen Kauneimmat joululaulut verkosta.

Anna Toivonen, Norrköpingin pappi