Nadja har varit vår trainee 2021-22. Nu söker vi en ny inför 2022-23

Nyhet Publicerad Ändrad

Vill du prova på att arbeta i Svenska kyrkan? Trainee är en form av praktik, en möjlighet för dig som gått ut gymnasiet att under tio månader få prova på att arbeta i Svenska kyrkan. Du kommer att tillhöra arbetslaget för barn, ungdom och skola och du kommer att få prova på många olika arbetsuppgifter i Svenska kyrkan. Du kommer också att läsa Svenska Kyrkans grundkurs på S:t Sigfrids folkhögskola under året med 10 träffar och en del hemstudier. Hos oss får du låna dator och telefon och du kommer vara en självklar del av vårt arbetslag. Vid anställning behöver du lämna in ett utdrag från belastningsregistret.

Ansökan: 

Skicka din ansökan till sanna.engelbrektsson@svenskakyrkan.se senast 27 mars 2022.

Kontakt: 

Har du några frågor? Hör av dig till någon av följande:

Sanna Engelbrektsson, Verksamhetsledare Barn, ungdom och skola/handledare sanna.engelbrektsson@svenskakyrkan.se, 0481-429 45

Nadja Ericson, Trainee 2021-2022 nadja.ericson@svenskakyrkan.se, 481-429 47

Anställningsvillkor:

Tidsbegränsad anställning 10 månader med start 1 september 2022. Du kommer att jobba både kvällar, helger och läger. Lön enligt avtal.

Vi förutsätter att du delar våra värderingar och är medlem i Svenska kyrkan.