Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan i Norrköping Besöksadress: Nya Rådstugugatan 7, 60242 NORRKÖPING Postadress: BOX 263, 60104 NORRKÖPING Telefon:+46(11)241000 E-post till Svenska kyrkan i Norrköping

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Ungdomscaféer och ungdomsgrupper

Vilken dag i veckan var det nu som gällde? Här finns alla platser och tider. Du som är ny, välkommen in i gemenskapen!

CENTRUM

Café Power of love

  • Onsdagar 16.00-21.00, S:t Olai kyrka

Kontakt: Olov Skottheim, tel: 011-241458, e-post: olov.skottheim@svenskakyrkan.se eller Björn Larsson, tel: 011-241419, e-post: bjorn.larsson@svenskakyrkan.se

ENEBY

  • Onsdagar 17.00-21.00, Östra Eneby församlingshem

För dig som går på högstadiet eller gymnasiet. Kontakt: Christel Karlsson, e-post: christel.karlsson@svenskakyrkan.se

HAGEBY

Musikverkstan

  • Onsdagar 17.00-18.00, S:t Johannes församlingshem

Instrument och sång för ungdomar, 13-25 år. Ledare: Linn Smitterberg tel: 011-241331 e-post: linn.smitterberg@svenskakyrkan.se och Sean-Joel Saxholm, tel: 011-241343, e-post: sean-joel.saxholm@svenskakyrkan.se

Ungdomsgrupp

  • Onsdagar 18.00-21.00, S:t Johannes församlingshem

Andetag

  • Vissa onsdagar 18.30, S:t Johannes kyrka

En stunds lugn i vardagen med ljuständning, mässa och lovsång. En tid att andas.
En tid för dig. Håll utkick i På gång-bladet eller appen Kyrkguiden!

KLOCKARETORPET

Ungdomsgrupp

  • Onsdagar ojämna veckor 19.00-21.30, Borgs Klockaregård, start v 37

Kontakt: Nenne Carlson, tel: 011-241128, e-post: lennart.carlson@svenskakyrkan.se

Söndagsgruppen

  • En söndag i månaden 17.00-19.00, Borgs Klockargård - Håll utkik i På gång-bladet och hemsidans kalender!

För ungdomar och unga vuxna, även för dig med funktionsvariationer. Anmälan och information: Olena Johansson, tel: 011-241142, e-post: olena.johansson@svenskakyrkan.se

KROKEK

  • Onsdagar 18.00-21.00, Orrekullagården

För alla som är 14 år och uppåt. Kontakt: Gustaf Johnsson, tel: 011-241264, e-post: gustaf.johnsson@svenskakyrkan.se

 

SKÄRBLACKA

Ungdomsgrupp

  • Torsdagar jämna veckor 19.00-21.00, Skogängsgården, start v 38

Kontakt: Joel Heikkinen, tel: 011-241110, e-post: joel.heikkinen@svenskakyrkan.se

VILBERGEN

Ungdomsgrupp

  • Tisdagar jämna veckor 19.00-21.30, Söderledskyrkan, start v 36

Kontakt: Markus Svensson, tel: 011-241138, e-post: markus.svensson@svenskakyrkan.se 

ÅBY

  • Onsdagar 18.30-21.00, Ättetorpskyrkan

För dig i årskurs 7 eller uppåt. Föranmälan och kontakt: Stefan Sandgren, tel: 011-241263, e-post: stefan.sandgren@svenskakyrkan.se