Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan i New York Besöks- och postadress: 5 East 48th Street, - New York, NY-10017, US Telefon: +1(212)8328443 E-post till Svenska kyrkan i New York

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Stina Wollter- Ett urval

Under april ställer Stina Wollter ut sina verk i kyrkans café.

Stina Wollter, verksam konstnär boende i Uppsala, utbildad vid konstskolor i Göteborg och Finland. Stina arbetar med kropp och historia i sina verk, både genom personliga referenser och allmängiltiga. Förlust, barndom, kvinnoliv... och på sistone även genom fotografi med den egna kroppen som motiv; till en början som en hashtag #bodyscape, på sitt populära instagramkonto. På grund av gensvaret där, vågade hon även göra upplagor och visa fototrycken på flera utställningar i Sverige. 

I New York får vi se urval bilder från de olika motivvärldar och medier Stina rör sig i och använder sig sig av; skulptur, fotografi, måleri… Ja, smakprov från ett konstnärskap som pågått i snart 30 år och som här presenteras med ett antal verk från de senaste två åren.

Stina Wollter är även aktuell med sin skivdebut ”Garden songs” som fått fina recensioner i Sverige.

Välkommen att njuta av utställningen - Ett urval. Den kommer finnas i caféet fram till 30 april.

Stina Wollter, artist living in Uppsala, is educated at art schools in Gothenburg and Finland. Stina works with the body and history in her art, both with personal and universal refrences. Lost, childhood, the life of women... and lately also with photography with her own body as a motive. It started out as a hashtag #bodyscape, on her Instagram wich is very popular. She had the curage to show her photos at several art exhibits in Sweden, because of the response on Instagram. 

The exhibit in New York contains pictures from different art worlds and mixed media that Stina uses; sculpture, photography, painting... It's a taste from an artistery that has been going on for 30 years and been presented in a number of artwork the last two years.

Stina Wollter is also current with her recording debut called "Garden songs". 

You're so welcome to see the art exhibit - A Selection. It will be in the café from 6th of April until the 30th of April.