Svenska kyrkan Mölndal

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan Mölndal Besöks- och postadress: Fässbergs församlingshem, Terrakottagatan 3b, 43142 Mölndal Telefon: +46(31)7619300 E-post till Svenska kyrkan Mölndal

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Temakvällar i Stensjön

Intressanta gäster och spännande teman i Stensjökyrkan tisdagskvällar under våren, kl 18.30.

30 januari - OPERATION SMILE

Doktor Jan Lilja berättar om gomspaltoperationer som förändrar livet för barn, världen över. Operation Smile är en internationell hjälporganisation, som tack vare generösa givare – privatpersoner, föreningar och företag – har genomfört över 250 000 operationer i Afrika, Asien och Latinamerika.

20 februari - filosofiska argument för kristen tro

– teol. dr. Martin Lembke från Lunds universitet

27 FEBRUARI - DRAMA FRÅN DAMASKUS

Den prisbelönte skådespelaren Khaldoun al-Ali från Damaskus ger en suggestiv gestaltning av den där minuten då han samlade ihop minnen från ett helt liv i ett hus som håller på att raseras under ett bombanfall. Vad händer med en människas minne när hemmet är raserat? Rasmassor som en massgrav för minnen ... Samtal efteråt med tolkning från arabiska. Samarr. med Kristna Fredsrörelsen och stöd av Mölndals kommun.

6 mars - Bortom rimligt tvivel

Om domstolarnas bevisprövning med fd chefsrådman Anders Stendahl.

27 mars - Sångaren och låtskrivaren peter lemarc

Ett lågmält och eftertänksamt samtal med Stefan Risenfors
om tro och tvivel, om döden och detta att vara sårbar människa i en
hårdnande värld.

Stefan Risenfors

Stefan Risenfors

Svenska kyrkan Mölndal

Präst - Församlingsherde Stensjön

Direkt: 031-761 94 61

Mobil: 0738-520 461