Foto: Svenska kyrkan

Samtal & Själavård

Behöver du prata med någon? Kanske vill du tala om sådant som rör livet. Tro och tvivel, livsmening och hopp, relationer eller ensamhet?

Svenska kyrkan erbjuder kostnadsfria samtal med präst eller diakon.
Vi har tystnadsplikt. 

Präster:
Willem-Jan Fens, kyrkoherde, Tel. 0501 - 39 05 01
willem-jan.fens@svenskakyrkan.se

Erika Ogenholt, präst, Tel. 0501 - 39 05 02
erika.ogenholt@svenskakyrkan.se 

Luka Vestergaard, präst, Tel. 0501 - 39 05 03
luka.vestergaard@svenskakyrkan.se

Olle Ohlsson, präst, Tel. 0501 - 39 05 04
olle.ohlsson@svenskakyrkan.se

Jenny Anshelm, präst, Tel. 0501 - 39 05 05
jenny.anshelm@svenskakyrkan.se
-------------------------------------
Diakoner:
Camilla J. Ivarsson, diakon, Tel. 0501 - 39 05 07
camilla.ivarsson@svenskakyrkan.se 

Solveig Bäckman, diakon, Tel. 0501 - 39 05 08
solveig.backman@svenskakyrkan.se

Eddy Normark, diakoniassistent, Tel. 0501 - 39 05 32
eddy.normark@svenskakyrkan.se

Jourhavande präst – En del av svenska kyrkans själavård.

Jourhavande präst
Behöver du någon att prata med? Att få dela sina tankar med någon kan göra skillnad. Jourhavande präst lyssnar, och det som sägs stannar mellan er. Du kontaktar Jourhavande präst via telefon, digitalt brev eller chatt.

Akutjour: varje natt kl 21-06.
Tel: 112
Chatt: mån-tors kl 20-24.
Digitalt brev: svar inom 24 timmar

www.svenskakyrkan.se/jourhavandeprast